Checkout using your account
Checkout as a new customer
Creating an account has many benefits:
Description
Our garden furniture is designed to withstand changing weather conditions all year round.
With UV-resistant materials that can endure up to 600 hours of sunlight and a water-repellent finish, you get furniture that is both durable and easy to maintain.
All cushion covers have zippers and can be removed and washed, making it easy to keep your outdoor space neat and inviting.
The cushions are filled with high-density comfort foam, which ensures excellent comfort and good shape stability – even with daily use.
More Information
| Material | PE, Polyester, Polyurethane foam, Steal |
|---|---|
| Caring instructions | We recommend hand washing at max. 40° |
| Can carry up to | Chair can hold 100kg, sofa can hold 200kg |
| Height of armrest | 65 cm |
| Measurements | H45/L76/W45 cm, H86/L71,5/W71 cm |
| Other information | Assembly instructions included, Cushion included, Keep indoors during the winter, Removable cover with zip |
| Seat height | 38 cm |
| EAN | 5712750423941 |
| Tariffnumber | 9403890010 |
| Weight | 51,0 kg |
| Net Weight | 49,5 kg |